Toner ve Kartuş Nedir ? | Grapnein

Toner ve Kartuş Nedir ?

Yazıcılar ya da fotokopi makineleri söz konusu olduğunda kartuş ve toner terimleri sıkça karşınıza çıkar. Farklı kullanım alanları ve işlevleri bulunan bu iki ürün arasında seçim yapmadan önce her ikisini de yakından tanımak gerekir. Kartuş ve toner farkı hakkında ayrıntılı bilgi edindiğiniz zaman ihtiyacınıza uygun yazıcıyı seçmeniz çok daha mümkün hale gelir; çünkü yazıcılardaki en belirleyici farklardan biri toner ya da kartuş kullanımıdır.

Kartuş ve Toner Farkı Nedir?

İlk olarak, kartuş nedir? En basit tabiriyle kartuş; yazıcı mürekkebi olarak tanımlanabilir. Kartuşların içinde bulunan likit mürekkep, yazıcı ile kağıt üzerindeki baskıyı ortaya çıkarır. Peki, toner nedir? Toner, lazer yazıcı ya da fotokopi makinelerinde toner kartuşu aracılığıyla kağıtlara yazdırılan görüntüleri ve metinleri oluşturmak adına kullanılan toz karışımdır. Bu iki ürün arasındaki en önemli fark; tonerin mürekkebi toz şeklinde baskıya hazırlaması, kartuşun ise mürekkebi ısıtıp püskürtme işlemiyle yazıcıdan gelen sinyale göre baskıyı gerçekleştirmesidir.

Tonerin ve kartuşun en önemli farklarından bir tanesi de sağladıkları çıktı sayılarıdır. Kartuşunuzun size sağlayacağı çıktı sayısını öğrenmek için HP kartuş ya da Brother kartuş gibi ürünleri satın almadan önce ürün bilgilerini iyi bir şekilde incelemelisiniz. Tonerlerde ise alınabilecek çıktı sayısı 5.000 gibi rakamlara ulaşabilir. Yine de tam olarak tonerin sağladığı çıktı sayısını öğrenmek için Canon toner ve Xerox toner gibi ürünlerin bilgilerine detaylı bir şekilde bakmalı ve kullanacağınız markaya buna göre karar vermelisiniz. 

Hangi Kartuş ve Toner Ne İşe Yarar?

Büyük ölçülere sahip kağıtların üstüne baskı yapmak için mürekkep püskürtmeli yazıcılar daha çok tercih edilir. Kartuşlar kağıtların üstünde enine doğru baskı yaptıkları için işlem çok daha kolay bir şekilde gerçekleşir. Lazer toner yazıcıda ise kağıt ölçüsü büyüdükçe tonerin de büyümesi gerekeceği için maliyet ciddi oranda artabilir. Bu yüzden küçük boyutlu baskılarda tonerler daha fazla işe yararken büyük kağıtlarda kartuş tercih etmek daha doğru bir seçenek olur.

Tonerde de, kartuşta da içindeki malzemenin bitmesi halinde ürünün yeniden doldurulması mümkündür. Tonerde toz kullanılırken kartuşa mürekkep ilave edilir. Her koşulda iyi bir baskı için orijinal toner tercih etmelisiniz. Ürünlerin özelliklerine ve renklerine göre Brother toner, Canon toner, HP toner ve Oki toner gibi farklı markalardan seçim yapabilirsiniz. Kartuşta da orjinal ürünlere yönelmekle birlikte farklı renk seçenekleri için Canon kartuş ve Epson kartuş modellerindeki gibi kartuş setlerine de bakabilirsiniz.

Tonerli ya da Kartuşlu Yazıcı Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yoğun şekilde çıktı alınan ofislerde ve iş yerlerinde hem ekonomik hem de pratik olması adına tonerli yazıcı tercih edebilirsiniz. Daha az çıktı alınan ofislerde veya evlerde kullanmak için ise hem baskı kalitesi, hem hızı hem de fiyat avantajı yönünde kartuşlu yazıcılar daha işlevsel olabilir. Bunun yanı sıra yazıcı seçerken o yazıcının kullandığı kartuşa da çok dikkat etmek gerekir. Özellikle önceden dolum yapılıp yapılamadığını mutlaka detaylı bir şekilde incelemelisiniz. Bunun yanı sıra tonerin çipli olup olmaması da önemli bir noktadır. Çipli tonerler, tonerin tam performansla kullanılmasını engelleyebilir ve ek maliyet çıkarabilir. Bu nedenle seçim yaparken bu detaylara ekstra özen göstermelisiniz.

İhtiyaçlarınıza ve beklentilerinize en uygun olan kartuş ve toner modelini geniş ürün yelpazesine ve güvenli ödeme imkanına sahip Grapnein üzerinden kolayca seçip hızla satın alabilirsiniz.